ADVOKAT ĐORĐEVIĆ - VESTI

Dobro došli na vesti advokata Aleksandar N. Đorđevića

  1. Naslovna
  2. Vest

Mogu li roditelji da biraju staratelja svoje dece?

 

Mogu li roditelji da biraju staratelja svoje dece?

Zašto roditelji u Srbiji ne mogu da odrede staratelja svoje dece u slučaju porodične tragedije i da li sudbinu takve dece mora da odredi činovnik iz Centra za socijalni rad? To je pitanje koje je navelo grupu ljudi da pokrenu inicijativu da takva mogućnost uđe u Građanski zakonik koji je u pripremi.

Ako umreš, tvoje maloletno dete postaje imovina države. Ta rečenica navela je novinarku Tamaru Skrozzu da pokrene inicijativu "Naše dete-naša odluka" za izmenu Porodičnog zakona. Njena koleginica Ivana Stojanov objašnjava da dečija sreća ne sme da zavisi od socijalnih radnika.

"U ovoj dimenziji kada ti razmišljaš da tebe više nema, mogu samo da kaže da kada sam rekla sinu, zašto idem da se nađem sa vama, on je rekao: 'Ja bih pobegao'. Tako da ta priča o dobrobiti dece, to je jedan vrlo specifičan pojam i mislim da se treba malo ozbiljnije baviti njime", rekla je Ivana Stojanov, novinarka Noizza.

Da bi se postojeći propisi promenili, potrebna je izmena zakona. Međutim, kako podseća Bojana Selaković iz Građanskih inicijativa, zato je inicijativa bez političke volje, mrtvo slovo na papiru.

"Nažalost, s obzirom na to da poslanici kod nas, po postojećim zakonima, nemaju odgovornost prema svojim biračima već prema svojim strankama, mi možemo da kažemo da, na neki način, svi mehanizmi za učešće javnosti, za građansku participaciju, su obesmišljeni", rekla je Selaković.

Za advokata Aleksandra Đorđevića, porodični zakon nije obesmišljen, ali trebalo bi da pretrpi izvesne promene. Inicijativu vidi kao veliku novinu u domaćem pravnom sistemu i porodičnom pravu, međutim teško primenjivu, jer se pravila, tvrdi, vode javnim interesom.

"Takva inicijativa i takav predlog koji bi bio obavezujući za državu, da roditelj ima suvereno pravo da odlučuje ko će biti staratelj, nije adekvatan, ali svakako neki međumodel koji bi davao pravo roditeljima da predlože staratelja u slučaju da se njima nešto desi je svakako prihvatljiv i bila bi lepa novina i nešto što bi moglo u već sadašnjoj odredbi porodičnog zakona da se integriše", kazao je Đorđević.

U Ministarsvu pravde je za N1 rečeno da je radnu grupu za izradu novog zakona formrirala Vlada Srbije, a da to ministarstvo pruža tehničku podršku.

Na više puta ponovljena pitanja kada je radna grupa formirana, ko je čini, dokle su stigli s radom, kakav je program rada i vreme predviđeno za završetak nacrta porodičnog zakona, N1 je dobio kratak odgovor: svi su na godišnjem odmoru.

 

Objavljeno na N1 Televizija 16.8.2017.

Link ka originalnom članku

 

Autor: Tijana Romić

prodaja stanova pik smrtovnice blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi
Izvor: N1

Prethodni  /   Naredna vest →


Sentence

Zbog toga se na kraju ponovo vraćam na početak , na Pravdu, na onu statuu slepe žene što je većina nas ima na svojim radnim stolovima i poručujem nam svima: Otvorimo četvoro oči i budimo njeni branioci uvek i za sva vremena.

Ispričaj onima što dolaze kakvo si drvo zasadio da kad u ovu školu polaze izgrade što si ti gradio! I advokaturo, raduj se!

Koleginice i kolege, upamtite to, da nam se ova golgota nikad više ne ponovi. Advokati su u pravu! Živela slobodna advokatura!

Uvek sam govorio ”Da bi pravda bila slepa, zakoni moraju dobro da vide”. Ako nemamo dobre zakone ne možemo se ni nadati pravdi, a pravda to je ono što očekujemo, za šta se borimo i čemu treba da težimo.

Ovaj moj tekst ujedno je i moja poruka mladima bez obzira iz koje su profesije, da u Srbiji ipak nije nemoguće svojim radom i znanjem ostvariti profesionalni i lični uspeh. Teško je, ali se isplati. «Upotrebite svu svoju snagu u službi ambicije!», davno je rekao velikan advokature Veljko Guberina. Ta misao neka vas vodi kroz ceo život. Ne dozvolte onim lošima da preotmu ono što je vaše, a vaše je zato što ste bolji od njih!