Spirala tišine
Поштовани посетиоци сајта, желим да вашој цењеној пажњи препоручим текст о комуниколошкој теорији ”Спирала тишине”, ауторке Елизабет Ноел Нојман (Spiral of Silence, Elisabeth Noelle-Neumann, 1947.).
Према овој теорији, људи су мање вољни да јавно изразе своје мишљење ако сматрају да су у мањини. Са друге стране, они ће своје ставове заступати гласније, ако сматрају да су део већине. Тако, корак по корак, што сте више маргинализовани, мање говорите и тако спирално улазите у потпуно маргиналну позицију.
Ово функционише на тај начин, пошто се људи плаше друштвеног одбацивања. Када изгледа да неку особу друштво одбацује, други ће се дистанцирати од ње, из страха да ће и сами бити одбачени због повезивања са особом која је већ на путу одбацивања. Ово чини маргинализацију снажним оружјем за елиминацију политичких и друштвених конкурената.
Да појаснимо: јавно мњење представљају “ставови или понашања које особа мора изразити у јавности, ако не жели да буде изолована у областима које су контроверзне или се мењају. Јавно мњење су ставови који се смеју изразити без уласка у опасност од сопствене изолације.”
Дакле, спирала тишине је термин који описује тенденцију људи да не говоре када осете да су њихови ставови у супротности са већинским погледом на дату тему. Теорија претпоставља да се ћути из неколико разлога:
1. Страх од изолације, када група или јавност схвата да појединац има дивергентно мишљење од статуса кво.
2. Страх од освете или екстремније изолације, у смислу да изражавање мишљења може довести до негативних последица које превазилазе пуку изолацију (губитак посла, статуса, итд.).
Да би ова теорија била тачна, она се ослања на идеју да сви у датој ситуацији поседујемо неку врсту интуитивног начина сазнавања шта је преовлађујуће мишљење.
Спирала се ствара или ојачава када неко ко је виђен као представник већине говори самоуверено у прилог мишљења већине, па мањина почиње да се све више дистанцира од позиције на којој слободно могу изразити своје мишљење и почињу да осећају наведене страхове од одбацивања.
Обзиром да о овоме пишем на овом блогу, можете претпоставити да теорија узима у обзир ефекат масовних медија на ову појаву. У праву сте! Медији играју веома значајну улогу у овом процесу, нарочито на успостављање већинског мњења, или на успостављање привида већинског мњења.
Што је по нашем осећају наше мишљење ближе већинском, вероватније је да ћемо бити спремни да га изразимо у јавном дискурсу.
Важно је ипак разумети да се ова теорија односи на ствари које имају снажну моралну компоненту, као што је абортус, легализација нечега, протест адвоката и слично. Нико неће искусити спиралу тишине ако покуша да договори који прелив за пицу да наручи са својим цимерима.
Иако је теорија стара седам деценија, њене законитости се често рефлектују и на интернет медије, друштвене мреже и блогове, што је и основни разлог зашто о томе пишем на сајту Протест адвоката. Истраживања су показала да нови медији нису омогућили нову могућност за оне који би иначе остали неми о неким темама, да проговоре и изразе своје ставове.
Напротив, ако људи осете да се њихове колеге и пријатељи на друштвеним мрежама неће сложити са њиховим ставовима, они су мање вољни да их изнесу на интернету. Ово је, пре свега, резултат страха да ће се спирала тишине прелити из онлајн света на међуљудске односе у реалном свету. Осим тога, ово може бити и резултат тога што људи, захваљујући ономе што проналазе на интернету, сматрају да имају боља сазнања и тачније информације о ставовима оних до чијег им је мишљења стало, па избегавају конфронтацију.
Један од разлога ”интернет тишине” може бити да нисмо били добро упознати са правим ставовима наших пријатеља и колега и да смо се изненадили њиховим ставовима на интернету, на пример на блогу Протест адвоката. Ако је ово случај, онда разлог за тишину може бити страх да се не разочарају пријатељи, да се са њима не улази у јалове расправе или да их изгубимо у потпуности.
Неки људи можда избегавају да се јавно огласе са својим ставовима, за које сматрају да су у мањини, јер су свесни да ће њихови текстови остати на интернету у будућности, па им могу на неки начин нанети будућу штету у комуникацији са колегама, клијентима или властима.
Чест разлог за тишину је и повремено онлајн насилништво, претње и исмевање од стране неистомишљеника. Ово су појаве које смо, на жалост, имали и на нашем сајту и углавном их успешно елиминисали.
Иван Милошевић
Аутор овог текста је Иван Милошевић бивши саветник за медије АКС и администратор сајта www.protestadvokata.org на коме је овај текст први пут објављен 16.12.2014. године. Фотографија www.marketingmreza.rs
← Prethodni blog / Naredni blog →